16 Tem

Çinli bir firma Apple’ın yeni App Store logosunda patent ihlali yaptığını iddia ederek mahkemeye başvurdu.

Bu konuda bir istatistik var mı bilmiyorum ancak tarihin en çok patent davasına adı karışan şirketi şu an için Apple olabilir. Geçtiğimiz hafta Xiaomi firmasıyla olan patent davası sonuçlanan ve Mi Pad tabletini, adının iPad ile ilişkisi sebebiyle Avrupa’da yasaklatan şirkete, bu sefer Çin’de ilginç bir patent davası açıldı.

PhoneRadar’da yer alan habere göre Kon adlı Çinli bir kıyafet markası, Apple’a yeni App Store logosunun kendi logosuna benzediği için dava açtı. Kon markasının ve App Store’un logosunu aşağıda bulabilirsiniz;

Apple’ın yaz aylarında geçtiği yeni logo, kullanıcılar tarafından benimsenmişti. Ancak bu logonun Kon markasının logosuyla neredeyse aynı olduğu görülüyor. Tek fark Kon’un logosunun siyah renkli olması ve daha keskin kenarlara sahip olması gibi görünüyor.

Kon, Apple’dan bu tür logolar üzerinde ticari marka sahibi olduğunu iddia ederek bir özür talep ediyor ve ihlalden dolayı tazminat istiyor. Pekin Halk Mahkemesi bu davayı işleme aldı. Detayları aktarmaya devam edeceğiz.